Pasmanteria w miejscowości Turek to producent koronki

Moda napędza produkcję koronek – dobrze wie o tym producent koronki  z miejscowości Turek. W okresie Tudorów koronka igłowa była istotną częścią każdego europejskiego stroju dworskiego dla mężczyzn i kobiet. Koronki były używane, aby pokazać bogactwo i zademonstrować dobry gust noszącego. Jednak po rewolucji amerykańskiej i francuskiej noszenie koronek uznano za niesmaczny symbol pokonanej arystokracji.

Ręcznie robiona koronka, którą oferuje producent koronki to hit sprzedaży! Jest to obecnie generalnie produkowane komercyjnie tylko w specjalistycznych obszarach, takich jak Burano we Włoszech, i jest bardzo drogie.

Metody produkcji koronki obejmują:
Koronka klockowa – nici są nawijane na szpulki drewniane lub kostne, a koronka jest wykonywana według wzoru poprzez skręcenie nici wokół siebie i przytrzymanie szpilkami na stabilnej poduszce.

Koronka igłowa – wykonana za pomocą igły i nici. Producent koronki  wykonuje ręcznie wyszywane motywy, które są przymocowane do cienkiej siatki. Przerabiane są ściegi między motywami, aby dopełnić wzór.

Haftowana koronka – motywy są haftowane bezpośrednio na materiale, takim jak len. Brzegi są wykończone dziurką, a następnie wycina się przestrzenie między motywami. Na materiale wykonanych jest więcej ściegów, aby połączyć motywy. Broderie Anglaise to wersja z małymi kwiatowymi wzorami złożonymi z okrągłych lub owalnych otworów.

Szydełkowa koronka – wykonana z bardzo cienkiego szydełka i cienkiej bawełnianej lub lnianej nici. Jest albo obrobiony w jednym kawałku, albo poszczególne motywy są tworzone, a następnie łączone. Inne metody obejmują koronkę dzianinową (na przykład szale) i koronkę żaluzjową, w której ścieg łańcuszkowy jest wykonywany przez siatkę naciągniętą na ramkę.