Plantacja borówek – jak zacząć?

Po regularnym wydawaniu zbyt dużych pieniędzy na kupowanie tych małych plastikowych pojemników z jagodami w  supermarketach, postanowiłem spróbować swoich sił w ich uprawie. Okazało się to nieco bardziej zaangażowane i trudne niż się spodziewałem dla przeciętnego południowoafrykańskiego ogrodnika, ale nam się udało. Mój teść zebrał swoją własną pojedynczą jagodę tuż przed świętami Bożego Narodzenia, z bardzo młodej rośliny, którą mu dałem na początku roku. Wiele roślin owocowych i jagód rośnie idealnie szczęśliwie w różnych typach gleby i klimacie polskim. Ale nie daj się zwieść myśleniu, że możesz kupić kosz borówek  w sklepie, wbić nasiona w ogrodzie lub doniczce, dodać wodę i cieszyć się jagodami za kilka miesięcy w miejscu jakim będzie twoja własna plantacja borówek amerykańskich.

Borówki wymagają specjalnych warunków, opieki i cierpliwości, ale wynagradzają cię za to. Oto kilka rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim zaczniesz uprawiać borówki w Polsce, szczególnie dla ludzi z pomorza. Starałem się, aby post był krótki i ostry, ale pojawia się kolejny post zawierający więcej informacji i zdjęć. 10 porad dotyczących uprawy jagód w Polsce:
1. Zdobądź roślinę lub odnóżkę aby plantacja borówek miała szansę zaistnieć. Nie próbuj wyhodować jagód z nasion. Jagody wciąż nie są tak powszechnie dostępne, jak jeżyny i maliny w ciągu ostatnich kilku lat, ale coraz więcej miejsc w Polsce je gromadzi. Na pomorzu jest to jeszcze łatwiejsze, ponieważ istnieje wiele farm jagodowych, takich jak plantacja Janiny i Stefana Reska. O wiele lepiej jest włożyć trochę pracy nóg, aby znaleźć młodą roślinę, która zwykle będzie gotowa do produkcji owoców za rok lub krócej. Z nasionami potrzeba specjalnych warunków, sprzętu i miesięcy, aby je wykiełkować, a także czekać 6 lub 7 lat na owoce.

Aby uzyskać owoce, potrzebujesz co najmniej dwóch różnych odmian borówek, ponieważ muszą one zapylić krzyżowo. Na plantację borówek kupuj nazwane odmiany i nie daj się nabrać na zakup dwóch roślin tej samej odmiany w celu zapylenia krzyżowego. Niektóre centra ogrodnicze i plantacja borówek nie są dobrze poinformowane.

Jagody mają wymagania chłodu. Nie będę zbyt szczegółowo o tym mówić, ale pamiętaj, że wiele jagód potrzebuje pewnej ilości godzin zamarzania w zimie, aby aktywować je, aby całkowicie się uśpiły, zanim się obudzą i przygotują się do zrobienia pąków na owoce i nowe pozostawia na wiosnę.